KLINIKA DERMATOLOGICZNA KWIAT LOTOSU

TRĄDZIK

Trądzik to choroba skóry, której jedną z głównych przyczyn jest nadmierne wydzielanie sebum na skutek zmian hormonalnych. Sebum wydostaje się na powierzchnię naszej skóry przez gruczoły łojowe. Kanaliki prowadzące do gruczołów mogą zostać zablokowane przez nadmiar sebum i stwardniały naskórek, co z kolei prowadzi do powstawania tzw. zaskórników, czyli niezapalnych zmian trądzikowych.
Zaskórnik w naszym organizmie stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, których nadmiar powoduje stany zapalne w okolicy. Najczęstszym winowajcą w tej sytuacji jest bakteria Cutibacterium Acnes. Szacuje się, że powodują około 80 procent trądziku u pacjentów między 11 a 30 rokiem życia.

Przyczyny powstawiania trądziku

Najczęstszą przyczyną trądziku jest nadmiar sebum wymieniony w poprzednim akapicie. Ale ze względu na wiele twarzy tej choroby nie można wyróżnić jednej przyczyny jej powstania. Nadmiar sebum zatykający ujścia gruczołów łojowych wynika głównie ze zmian hormonalnych, dlatego jego występowanie nasila się w okresie dojrzewania.
Nie jest jednak powiedziane, że nasze hormony utrzymują się na odpowiednim poziomie przez całe życie. Ich dokładna ilość zależy między innymi od codziennego stresu, więc atak trądziku może nastąpić w każdej chwili.

Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania trądziku?